Plzeň-Radčice INFO

Výstava "Sousedé z Radčic" - 23. 1. 2013

Výstava s názvem „Sousedé z Radčic“ je výstavou textilních voskovaných batik a plastik paní Marie Vechové a pana Břetislava Holakovského. Výstava se koná v Galerii U Svaté Anny v Plzni, Bezručova 18, od 24. 1. 2013 do 26. 2. 2013. Vernisáž k výstavě se uskutečnila 23. 1. 2013 od 18:00 hodin. O tvorbě autorů promluvila PhDr. Jana Potužáková – předsedkyně UVU plzeňské oblasti, a dále vystoupila tanečnice Vendy a bubeníci.

Výstava je první společnou výstavou známých plzeňských výtvarných umělců – textilní výtvarnice, pedagožky Mgr. Marie Vechové a sochaře, medailéra akad. sochaře Břetislava Holakovského, člena plzeňské Unie výtvarných umělců. Oba umělci jsou sousedy z Plzně – Radčic, kde žijí a tvoří a sousedí zahradami svých domů. Podle toho i zvolili název společné výstavy.

Marie Vechová (nar. 1948) na výstavě prezentuje cyklus velkých nástěnných voskovaných batik, které vznikly v průběhu loňského léta a které patří k technicky velice náročným textilním dílům. V cyklu obrazů – batik autorka předvádí svoji představu o vědění, vidění, cítění, slyšení, množení. V nich v přeneseném slova smyslu zviditelňuje pocity z nabytých zkušeností ve svém životním ději a přetváří je v kompozice výpovědí o současném světě. Zvláště v triptychu MUTANTI se zamýšlí nad současnými možnostmi vědy přetvořit geny člověka a stvořit nějaká neuchopitelná monstra. Ve své výtvarné práci vždy vycházela a vychází z nalézání a chápání přírodních jevů a zákonitostí.

Břetislav Holakovský (nar. 1926), jehož doménou je technika tepaného měděného plechu (užívá ale i jiné materiály, např. barevné epoxydové pryskyřice), na výstavě prezentuje díla figurativního lyrismu, která tvoří velkou část jeho volné tvorby. Kromě toho ve svém uměleckém životě vytvořil řadu reliéfů a dekorativních plastik, pamětní desky a množství portrétních bust. S jeho tvorbou se můžeme setkat na fasádách i v interiérech významných budov (např. v budově Divadla J. K. Tyla v Plzni), také na budovách úřadů, v Zoo (socha medvědů), v sídlištních parcích atd.

vystava-sousede-z-radcic-23-1-13-01.jpg    vystava-sousede-z-radcic-23-1-13-02.jpg    vystava-sousede-z-radcic-23-1-13-03.jpg

Romana Topičová | 25. 1. 2013 Pá 7:27 | AKCE KULTURA | 0 komentářů

Komentáře

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Připojte váš komentář!

Můžete používat Texy! syntaxi.

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.